Párování vína s chřestem: Jak vybrat správné víno

Párování vína s chřestem: Jak vybrat správné víno k této jarní delikatese

Každoročně roste zájem o náš lahodný chřest, a s tím přibývá také znalců a milovníků kvalitních vín. Pokud se chystáte spojit chuťové výhody chřestu s dokonalým vínem, je důležité vzít v úvahu kuchyňskou úpravu, které bude chřest podroben. Informace o párování pro všechny fanoušky připravil Petr Jelačič, jehož vína můžete každý rok ochutnat na našich chřestových slavnostech.

  1. Pokud plánujete připravit chřest na páře nebo ho vařit několik minut ve vodě, doporučuje se doplnit ho suchým bílým vínem jako je Sauvignon, Muller Thurgau nebo Veltlínské zelené. Tyto odrůdy jsou charakteristické příjemným buketem čerstvě posečené trávy, kopřiv, bylin a voňavého sena, které skvěle podtrhnou charakter zeleného a fialového chřestu.
  2. Pokud plánujete chřest grilovat nebo péct, intenzita chutí se zvýší a přidají se tóny kouře a karamelizace. V tomto případě se doporučuje rosé víno, jak tiché, tak perlivé. Můžete zkusit i bílé odrůdy jako Rulandské šedé, Rulandské bílé nebo lehčí červená vína se světlejšími odstíny.
  3. Chřest s holandskou omáčkou je populární kombinací. Omáčky obsahující sýry, smetanu nebo máslo se dobře snoubí s odrůdou Chardonnay. Můžete zvolit mladší lehčí Chardonnay, nebo Chardonnay vyzrálý v dubovém sudu, který dodává vínu tóny kouře, dřeva a tříslovin.
  4. Při kombinaci chřestu s rybou, jako je losos nebo pstruh, doporučuje se opět sáhnout po vínech s tóny bylin, trávy a citrusů, jako je Veltlínské zelené, Sauvignon nebo Muller Thurgau.
  5. Chřest lze konzumovat i syrový, například jako součást zeleninových salátů s kozím sýrem a vinným octem. K takovému salátu nejlépe ladí perlivá vína nebo vína s výrazně minerálním charakterem, jako je například italské víno Pinot grigio z vulkanického podloží. Muller Thurgau nebo Sauvignon jsou také dobrými volbami.
  6. Pro bílý chřest s jemně zemitou a oříškovou chutí je ideální kvalitní suchý ryzlink z Čech, Moravy, Německa nebo Rakouska.
  • Při výběru správného vína k chřestu je důležité brát v úvahu přípravu a převažující chutě daného pokrmu. Experimentujte a objevujte nové kombinace, které vám přinesou nejvíce potěšení a harmonie mezi jídlem a vínem.

sprites logo Made by SPRITES SOFTWARE, s.r.o. © 2018