Jarní kuřátka s chřestem

Doba přípravy
Created with Sketch. 60  min 
Počet porcí
4
Ingredience

2 jarní kuřátka (mražená nechte přes noc povolit v lednici)
2 lžíce olivového oleje
1 a ½ lžičky soli
4 stroužky česneku
½ malého citronu
špetka sušeného tymiánu
100 ml bílého vína (nebo vývaru)
1 menší cuketa (300 g)
300 g čerstvého chřestu
300 g mraženého hrášku
2 lžíce másla
5 lístků máty

Některé věci se nedají popsat slovy. “Člověk je zažije, ale když je chce sdělit, chybí mu slova. Jako se snažit chytit svižný vítr do igelitky a jít ho někomu ukázat. Přivonět si k růži a vyprávět o tom někomu, kdo ztratil čich. Fotit západ slunce, aby tu krásu mohli vidět i ostatní. Nic z toho se nedá plnohodnotně zachytit ani popsat,” popisuje poeticky tento recept jeho autorka Jana Florentýna Zatloukalová.

Všechny pokusy podělit se o takový zážitek jsou nedostatečné, přestože je skutečnost působivější než státní hymna zahraná při vítězství našeho národního hokejového týmu. V tomto jarním receptu malý kousek podobného zážitku je. Chuť jarních kuřátek se totiž nedá moc dobře popsat, je lepší dopřát si sousto nebo dvě.

Pojďme na to.

 

  1. Troubu začněte předehřívat na 200 stupňů (péct je třeba zásadně bez horkovzduchu). Kuřátka vyjměte z obalu, odstraňte z nich provázek, kterým jsou svázaná, a velkým ostrým nožem je rozkrojte napůl skrz hrudní kost a následně podél jedné strany páteře. Polovina každého kuřátka bude bez páteře, druhá polovina s ní.
  2. Maso opláchněte, osušte, naskládejte do pekáče. Zakápněte olivovým olejem a maso v něm ze všech stran namočte. Nakonec kůži i spodní stranu masa osolte půl lžičkou soli, posypte tymiánem a nechte každý kus ležet kůží nahoru. Česnek oloupejte a každý stroužek trochu rozmáčkněte, citron rozkrojte na 3-4 segmenty. Česnek i citron vložte do mezer mezi kuře.
  3. Podlijte vínem či vývarem a takto připravené vložte do horké trouby. Nechte péct odkryté 40 minut. Po 20 a 30 minutách pečení maso přelijte rodícím se výpekem, udělá mu to dobře. Pokud by se z pekáčku tekutina ztrácela, dolijte ji vodou na množství, které tam bylo před pečením. Po 40 minutách by měla být kůže zezlátlá a maso měkké.
  4. Než se maso upeče, důkladně oškrábejte chřest a poslední 3-4 cm stonků odkrojte. Očištěné výhonky nakrájejte na šikmé plátky silné sotva jako malíček. Cuketu omyjte, odkrojte jí oba konce a prostředek podélně rozčtvrťte. Každou čtvrtku nakrájejte na podobně silné plátky jako chřest. Těsně před dopečením masa přiveďte k varu 2 litry vody a osolte je zbývající lžičkou soli.
  5. Jakmile se maso dopeče, vyjměte pekáček z trouby. Citron odstraňte, kuře odeberte do mísy, na talíř nebo do jiného pekáčku a vraťte do horké, avšak vypnuté trouby. Šťávu z pekáčku, pokud je vodnatá, slijte do kastrůlku a dejte ji svařovat, aby zhoustla. Je-li už hustá dost, nechte ji v pekáčku tak, jak je.
  6. Do připravené vroucí vody vhoďte naráz chřest i cuketu a vařte 1,5 minuty. Vypněte plotýnku, přisypte mražený hrášek a nechte ho půl minuty prohřát. Pak vše slijte přes cedník, scezenou horkou zeleninu nasypte do použitého pekáčku a promíchejte se šťávou, s máslem nakrájeným na kostičky a s mátou nasekanou nahrubo.
  7. Pokud je to potřeba, ještě vše dosolte. Máte-li pocit, že je vše o něco kyselejší, než byste si přáli, přimíchejte malou lžičku medu pro vyvážení (a případně opakujte, ale opatrně).
  8. Na zeleninu rozložte upečené maso a takto s pekáčkem podávejte. Jako sytící příloha se hodí nejen čerstvé pečivo, ale i vařené brambory nebo bramborové noky.

Další recepty

Created with Sketch. 40  min  #Meals Created with Sketch. 10

Špenátové wafle s chřestem, zakysanou smetanou a bylinkami

Created with Sketch. 45  min  #Meals Created with Sketch. 6

Chřestové rizoto z chřestových slavností

Created with Sketch. 40  min  #Meals Created with Sketch. 10

Nejlepší chřestová polévka z letošních chřestových slavností

Created with Sketch. 60  min  #Meals Created with Sketch. 7

Grilovaná krkovice, zelný salát s křenem, chřest

Created with Sketch. 30  min  #Meals Created with Sketch. 4

Chřestové ragú

Created with Sketch. 60  min  #Meals Created with Sketch. 4

Jarní chřestový rámen

sprites logo Made by SPRITES SOFTWARE, s.r.o. © 2018