Domácí chřesťané – tedy fanoušci českého chřestu – se své vytoužené pochoutky dočkají letos zřejmě již v druhé půlce dubna. V tuto dobu očekává jediný český pěstitel – farma Český chřest v Hostíně u Vojkovic na Mělnicku – své první chřestové výhonky. Ty si každým rokem nachází cestu do jídelníčků domácích spotřebitelů a tradičně startují českou zemědělskou sezónu – chřest je totiž první plodinou, která se u nás na jaře sklízí.

Sezónu tradičně odstartuje bílý chřest pěstovaný pod zemí kvůli zamezení přístupu světla. Se zhruba dvoutýdenním odstupem pak bude následovat i stále více oblíbený zelený chřest, který již roste s přístupem sluníčka. Jeho oblibě podřídili hostínští farmáři i skladbu svých polí. “O několik hektarů jsme posílili jsme pěstování zeleného chřestu a připravili jsme letos i vůbec poprvé speciální odrůdu fialového chřestu. Ten jsme doposud nabízeli pouze jako vedlejší produkt z bílého chřestu, který byl krátkodobě vystaven světlu. Nová vyšlechtěná odrůda má delikátní chuť a jsme sami zvědaví, jakou oblibu si vybuduje,” vysvětluje spoluzakladatel firmy Český chřest Jiří Šafář.

Farmáři z Hostína zaregistrovali také další nový trend. “Český zákazník začíná být více empancipovaný, stále více vyžaduje český chřest a přestává kupovat přebytky z cizích zemí a ze světa. Již tolik nehledí na cenu, ale na kvalitu, chuť a na původ,” popsal Šafář.

V sezóně v hostínské chřestovně pracuje na desítkách hektarů polí až několik stovek pracovníků. Chřest je sbírán výhradně ručně a všechna chřestová pole se musejí průběžně obcházet a sklízet. Sezóna chřestu trvá tradičně do konce června, kdy se tzv.zavírá zem. Podívat se na pěstování a sklizeň chřestu, stejně jako ochutnat různé chřestové speciality, chřestové pivo či chřestovou limonádu anebo se zúčastnit soutěže o “Chřestožrouta roku” bude moci veřejnost letos v sobotu 12.května, kdy se do Hostína u Vojkovic sjedou ráno tisíce lidí na místní tradiční chřestové slavnosti. O pouhý týden později ho pak budou moci výhodně zakoupit a ochutnat fanoušci na Moravě na Slavnostech chřestu v Ivančicích na Moravě.

Chřest je jednou z nejdietnějších potravin vůbec a je vyzdvihován pro řadu svých pozitivních zdravotních účinků, ať již jsou antioxidační, protizánětlivé, cholesterol snižující či detoxikační. Podle řady vědeckých studií obsahuje i protirakovinotvorné látky, po celá staletí mu jsou dokonce připisovány afrodisiakální účinky.

Během komunismu u nás chřest prakticky vymizel a po roce 1989 jeho pěstování obnovili zahraniční farmáři, kteří však téměř všechen chřest posílali na export. “Naše firma Český chřest vznikla právě proto, abychom ztracený lesk této naší úžasné a kdysi tradiční zelenině navrátili i u nás doma. A i když je náš chřest žádaný v Německu, Holandsku a v menším množství v některých exotických zemích, většina našeho
chřestu zůstává naštěstí již u nás doma,” uzavřel Jiří Šafář.